Kontakt


Personal

Verksamhetschef
Eva Månsson
eva.mansson(at)kro.se
08 - 545 420 80
Pressansvarig och politisk sekreterare
Pontus Björkman
pontus(at)kro.se
08 - 545 420 84
Jurist
Sofie Grettve
sofie.grettve(at)kro.se
08 - 545 420 80
Medlems- & fakturaärenden 
Eva Skarbäck
eva(at)kro.se

Nyhetsbrev & webb
Geska Brecevic
geska(at)kro.se

Chefredaktör KONSTNÄREN
Sofia Curman
sofia.curman(at)kro.se

Projektledare Konsten Att Delta
Ola Öhlin
ola(at)kro.se

Ordförande

Riksordförande 
Katarina Jönsson Norling
katarina(at)kro.se
076 - 827 76 00
 

 

Vice Riksordförande 
Sanna Svedestedt Carboo
sanna(at)kro.se
070-3303379

 

Riksstyrelse

Katarina Jönsson Norling, bildkonstnär, ordförande: katarina(at)kro.se
Sanna Svedestedt Carboo, konsthantverkare, vice riksordförande: sanna(at)kro.se
Marianne Andersson, bildkonstnär, ledamot: mail(at)marianneandersson.se
Margot Barolo, formgivare, ledamot: margot(at)barolo.nu
Agneta Göthesson, bildkonstnär, ledamot: a.gothesson(at)tele2.se
Peter Lundström, bildkonstnär, ledamot: jarl.peter.lundstrom(at)gmail.com
Ola Öhlin, bildkonstnär, ledamot: ola(at)kro.se

Jon Brunberg, bildkonstnär, suppleant: mail(at)jonbrunberg.com
Linda Marie Karlsson, konsthantverkare, suppleant: lindamarie.karlsson(at)gmail.com
Mikael Richter, bildkonstnär, suppleant: mikael(at)richter.se
Anna Lerinder, formgivare, suppleant: anna.lerinder(at)lerinder.se

 

Ledamöter IAA

Members of the National Committee IAA
Sverige representeras av/Sweden is represented by

Katarina Jönsson Norling, ordförande: katarina(at)kro.se +46 (0) 76 827 76 00
Sanna Svedestedt Carboo, vice ordförande: sanna(at)kro.se +46 (0) 70-3303379
Pontus Raud, ledamot: pontus(at)raud.nu +46 (0) 70 945 17 24 
Peter Johansson, ledamot: peter(at)peterjohansson.net 
Ola Öhlin, ledamot: ola(at)olaohlin.se
Kajsa Haglund, suppleant: kajsa.haglund(at)telia.com
 

Ledamöter Expertnämnd Konsthantverk & Design

Sanna Svedestedt Carboo, sammankallande: sanna(at)kro.se +46 (0) 70-3303379
Margot Barolo, ledamot: margot(at)barolo.nu
Linda Marie Karlsson, ledamot: lindamarie.karlsson(at)gmail.com
Anna Lerinder, ledamot: anna.lerinder(at)lerinder.se
Kerstin Sylwan, suppleant: kerstin(at)designstories.se
Niklas Persson, suppleant: contact(at)niklaspersson.com

 

Förtroendevalda i landet

Vi är aktiva över hela landet och har lokala företrädare i alla län.

Jämtland-Härjedalen
Här finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Jämtland Härjedalen
Elin Ståhl, ordförande & talesperson: elinbstahl(at)gmail.com
 


Västernorrland
Lisbeth Malm, talesperson: lisbeth.malm(at)hotmail.com
 


Norrbotten
Lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Norrbotten är vilande www.krobd.se
Victoria Andersson, talesperson: vandersson(at)bahnhof.se
 


Västerbotten
Här finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Västerbotten
Peter Åberg, ordförande och talesperson: obbolamickeaberg(at)hotmail.com
 


Gävleborg
Maria Lewis, talesperson: info(at)marialewis.se
Marie Lindgren, talesperson: marielindg(at)gmail.com
 


Dalarna*
Vakant

 


Värmland*
Lennart Gybrant, talesperson: lennart.gybrant(at)gmail.com
 


Västmanland*
Här finns lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Västmanland
Gunnar Forsman, ordförande & talesperson: gunnar(at)forsman-mannberg-konst.nu
Johnny Molton, styrelseledamot & talesperson: johnny.molton(at)gmail.com
 


Örebro län*
Lotta Lindblom, talesperson: lotta(at)lindblom.com
 


Sörmland*
Vakant plats, talesperson
 


Östergötland*
Anx Kupiainen, talesperson: annika(at)kupiainen.se
Aldís Ellertsdóttir Hoff, talesperson: aldis.ellertsdottir(at)gmail.com
 


* REGIONFÖRENING MITT
Dalarnas län, Värmlands län, Södermanlands län, Östergötlands län, Örebro län och Västmanlands län samverkar som regionförening Mitt.

Här finns regionföreningen Konstnärernas Riksorganisation Region Mitt
Sira Jokinen Lisse, deltat ordförandeskap: sira(at)verkstadsarbetare.com
Gunnar Forsman, delat ordförandeskap: gunnar(at)forsman-mannberg-konst.nu

 


Uppsala län
Här finns lokalförening Konstnärernas Riksorganisation Uppsala Län www.krokifuppland.se  Facebookgrupp
Kajsa Haglund, ordförande & talesperson: kajsa.haglund(at)telia.com
 


Stockholms län
Här finns lokalförening Konstnärernas Riksorganisation Stockholms Län Facebookgrupp
Jon Brunberg, delat ordförandeskap & talesperson: mail(at)jonbrunberg.com 
Sofia M. Westin, delat ordförandeskap & talesperson: contact(at)sofiamwestin.com
 


Gotland
Här finns lokalförening Konstnärernas Riksorganisation Gotland
Helena Andreeff, företrädare: helena.andreeff(at)tele2.se 
Linnéa Nordberg, företrädare: linnea(at)linneanordberg.se
 


Västra Götaland**
Serena Holm, talesperson: serenaholm(at)gmail.com

I Västra Götaland finns även lokalföreningen Konstnärernas Riksorganisation Sjuhärad www.krosjuharad.se 
Kerstin Dahl-Norén, ordförande & talesperson: info(at)dahl-noren.se

 


Halland**
Agneta Göthesson, talesperson: a.gothesson(at)tele2.se
Åsa Berndtsson, talesperson: asa.berndtsson(at)telia.com

 


** REGIONFÖRENING VÄST
Västra Götalands län samt Hallands län samverkar som regionförening Väst. 
Facebooksida
Serena Holm, ordförande: serenaholm(at)gmail.com

Ansvarig kö till ateljélägenheter på Guldheden
Hampus Pettersson: elsewhererightnow(at)hotmail.com
 


Jönköpings län***
Hans Fredholm, talesperson: info(at)fld.se
 


Kalmar län***
Theo Janson, talesperson: konst(at)theojanson.se
 


Kronoberg***
Åke Bergqvist, talesperson: akebergqvist(at)hotmail.com
 


Blekinge***
Sofia de la Fuente, talesperson: sofiadlfuente(at)hotmail.com
 


Skåne***
Lena Willhammar, ordförande & talesperson: lena.willhammar(at)telia.com 
 


*** REGIONFÖRENING SYD
Jönköping, Kalmar, Kronoberg, Blekinge och Skåne samverkar som regionförening Syd. 
Facebooksida
Lena Willhammar, ordförande & talesperson: lena.willhammar(at)telia.com